Łopian i jego właściwości lecznicze

Łopian jest wykorzystywany zarówno w medycynie naturalnej i w ziołolecznictwie, jak i w kosmetyce. Jest rośliną dość często spotykaną, jeśli więc rozglądniemy się wokół – być może uda się nam pozyskać go w celu wykonania soku czy też naparu. Na pewno sprawdzi się dla wszystkich osób mających różnego rodzaju problemy trawienne. W samym korzeniu łopianu znajduje się bowiem bardzo wiele składników, które pobudzają wydzielanie większych ilości soków żołądkowych, a także żółci w wątrobie. Przyspieszają one także pracę trzustki. Przy okazji warto zwrócić uwagę na jego właściwości odtruwające – łopian przyspiesza wydalanie różnego rodzaju toksyn z organizmu, a więc go oczyszcza, również poprzez oczyszczanie krwi.  Działa przeciwcukrzycowo, przyspiesza wydalanie szkodliwych produktów i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej przemiany materii w organizmie.

Co znajdziemy w łopianie i jak jeszcze możemy to wykorzystać?
Zioło to zwiera liczne olejki eteryczne, to jednak nie wszystko. To także sole mineralne, kwasy organiczne i fitosterole.

Popularne jest także zastosowanie łopianu zewnętrznie na skórę. Można nim przemywać skórę, wykonywać okłady, a także przygotowywać lecznicze kąpiele. Ten rodzaj leczenia sprawdza się w przypadku takich schorzeń jak łojotok skóry czy w różnego rodzaju ropnych zapaleniach skóry.

Pijąc preparaty wykonane z łopianu trzeba również pamiętać o tym, że ma on działanie moczopędne.