Przebarwienia na skórze

przebarwienia-na-skorze

Przebarwienia na skórze to plamki i znamiona o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż reszta skóry. W części przypadków są to zmiany wrodzone, w innych nabyte. Najczęściej powodem powstawania przebarwień jest promieniowanie ultrafioletowe.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Za powstawanie przebarwień na skórze odpowiedzialna jest melanina. To barwnik, który znajduje się w ludzkiej skórze. Dzięki niemu jest ona chroniona przed promieniami UV. Im więcej słońca, tym więcej jest melaniny.  Przebarwienia wiążą się z nieprawidłowym działaniem melaniny w skórze, a także z jej nadmiarem lub niedoborem. Zwykle jednak powodem jest hiperpigmentacja, a więc za duża ilość pigmentu w skórze.

Jak można usunąć przebarwienia skóry?

Wiele osób czuje się mało komfortowo, posiadając przebarwienia na skórze. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się metody usuwania przebarwień.  W tym celu stosuje się m.in. miejscowe preparaty rozjaśniające, operacje laserem CO2, peelingi czy dermabrazję. Koszty w tym przypadku są dość mocno zróżnicowane. U kobiet w ciąży o ciemniejszej karnacji czasem pojawia się ostuda ciążowa. Zwykle znika po porodzie, ale niekiedy tak się nie dzieje. Takie przebarwienia można usunąć w gabinecie dermatologicznym. Jednak na taki zabieg dobrze jest się udać dopiero po zakończeniu karmienia dziecka piersią. Każdorazowo dobrze jest się skonsultować wcześniej z odpowiednim lekarzem.