Sulforafan- skuteczna broń przeciwko rakowi

Profilaktyka to słowo klucz w chorobach nowotworowych. Szkoda tylko, iż większość z nas przypomina sobie o niej, gdy jest stanowczo za późno. Polega ona nie tylko na regularnym robieniu badań okresowych, ale i na działaniach zapobiegawczych, na przykład na zdrowym odżywianiu. W związku z tym warto do codziennego menu wprowadzić warzywa bogate w sulforafan – zobacz taki preparat.

Co to jest sulforafan?

kapsułki leku sulforofanTo związek chemiczny, który chroni nas przed rakiem na każdym jego etapie. W praktyce oznacza to, iż nie tylko chroni nas przed zachorowaniem, lecz także wspiera nas, gdy komórki nowotworowe zdążą się rozmnożyć i zaatakują cały organizm. Najbogatszym źródłem sulforafanu są brokuły oraz kiełki.

Ze względu na fakt, że związek ten jest bardzo podatny na działanie czynników zewnętrznych, trzeba być bardzo ostrożnym podczas gotowania brokułów. Nie można ich trzymać w wodzie dłużej niż 10 minut, bo to może obniżyć zawartość sulforafanu nawet o połowę. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest gotowanie ich na parze lub zjedzenie w surowej postaci.

Gdzie występuje Sulforafan?

Ten chemiczny związek występuje w warzywach z rodziny kapustnych, a dokładniej tych, które należą do roślin krzyżowych. Są to przede wszystkim kalafior, brukselka, brokuły, kiełki, rzodkiewka i kapusta. Ich zaletą jest fakt, iż bardzo łatwo włączyć je do codziennej diety. Te warzywa stanowią cenne źródło błonnika, polifenoli oraz wielu minerałów i witamin. Równie dużo wartości odżywczych i sporą ilość sulforafanu mają rzepa, chrzan, jarmuż, brukiew i gorczyca.

Ważnym wskaźnikiem dla chorych jest fakt, iż warzywa te można jeść w różnej formie, na przykład kiszonej. Koszt ich zakupu również jest niewielki, gdyż większość z nich można dostać w osiedlowym warzywniaku lub po prostu zasadzić w przydomowym ogródku. Wystarczy odrobinę chęci, by mieć je na co dzień na talerzu.