Witamina B15: kto powinien zwrócić uwagę na jej suplementowanie?

Witamina B15 znajduje się w wielu lekach: na przykład tych leczących astmę oskrzelową, podnoszących odporność organizmu, a także tych przeznaczonych dla cukrzyków (wykazuje silne właściwości utleniające glukozę). Dodatkowo, witamina B15 ma zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi, jak i poprawia tak zwane oddychanie w neuronach, czyli stymuluje zdrowe funkcjonowanie intelektualne. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na suplementowanie tej witaminy, jeśli uprawiamy czynnie sport wysiłkowy: zdecydowanie pomaga usprawnić stan mięśni po treningu. Dodatkowo, zapobiega powstawaniu zakwasów po zbyt dużym wysiłku fizycznym. Weźmy tabletki z witaminą B15 w góry lub na pływalnię.

Witamina B15: jak suplementować?

Witamina B15 znajduje się w ryżu, czerwonym mięsie, a także w pestkach słonecznika oraz w ziarenkach sezamu. Z łatwością też wchłonie się do organizmu z drożdży (ale nie z placka drożdżowego). Doskonale wchłania się z wodą, dlatego jest bardzo łatwo wchłanialna z tabletek. Dziennie możemy dostarczyć sobie maksymalnie 100 do 200 mg tej witaminy. Trudno ją przedawkować, jednak należy zdawać sobie sprawę, że witamina B15 należy do jednych z najsłabiej przebadanych przez naukowców.

Przedawkowanie vs niedobór witaminy B15 w organizmie

Nie wiadomo dokładnie, jakie skutki w organizmie może mieć przedawkowanie witaminy. Wiadomo jednak, jak objawia się niedobór B15 w organizmie: przede wszystkim, rozpoczynamy mieć problemy z metabolizowaniem alkoholu, czego pierwszym objawem mogą być bóle wątroby. Poza tym, możemy ulegać coraz większym infekcjom bakteryjnym. Dodatkowo, zwiększają się problemy z pamięcią, a na siłowni uzyskujemy coraz gorsze rezultaty. Gdy pojawiają się nieznane nam dotąd bóle w mięśniach oraz zakwasy, wówczas należy zacząć z tym walczyć właśnie od uzupełnienia poziomu witaminy B15 w organizmie – więcej dowiesz się po przeczytaniu tego opisu.