spektrometr 1836

Spektometria

Spektrometria zaliczana jest do technik analitycznych spektroskopowych, których podstawą do jakiejkolwiek analizy jest pomiar stosunku masy do ładunku elektrycznego danego jonu. Pierwszy spektrometr został skonstruowany w 1911 roku i do dzisiaj stosowane są różne urządzenia tego typu w laboratoriach na całym świecie.

Spektrometria mas

Spektrometry w zależności od celu zastosowania charakteryzują się inną konstrukcją i rodzajem działania (więcej o ich rodzajach znajdziesz na https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/spektrofotometry-i-spektroskopy/, ale wszystkie je łączy to, że oparte są na jonizacji cząsteczek lub atomów a następnie detekcji ilości jonów w funkcji ich stosunku masy do ładunku. Wyniki działania urządzenia wyrażony jest w widmie masowym.

Spektrometria mas służy między innymi do:

– identyfikowania związków chemicznych
– ustalenia struktury związków chemicznych oraz struktury ich skladu
– ustalenia składu izotopowego analizowanych substancji
– dokładnego ustalenia składu mieszanin złożonych związków posiadających duże masy molowe

Konstrukcja

Bez względu na wielkość i dokładne przeznaczenie spektrometry składają się z jonizatora, detektora i analizatora.

Jonizator jest urządzeniem, w którym następuje jonizacja cząsteczek przy użyciu różnego rodzaju technik, z których część powoduje pękanie wiązań chemicznych i podziału cząsteczek na mniejsze fragmenty

Analizator to urządzenie, w którym powstałe w jonizatorze jony ulegają podziałowi na podstawie stosunku ich masy do ładunku

Detektor ma za zadanie zliczań jony napływające z analizatora.

Spektrometry mają ważne zastosowanie w takich naukach jak miedzy innymi chemia doświadczalna, czy też biologia molekularna.