Jak działa stabilizator barku?

Staw barkowy odpowiada za prawidłowy zakres ruchów przedramienia. Z tego powodu jakakolwiek jego kontuzja poważnie ogranicza komfort życia poszkodowanego.

Nawracające uszkodzenia stawu barkowego są przypadłościami amatorów tenisa, golfa czy siatkówki. Ale nawet osoby, które nie uprawiają sportu zbyt aktywnie, mogą cierpieć z powodu przeciążenia czy naciągnięcia więzadeł barkowo-obojczykowych.

Wszechstronny stabilizator

Praktycznie w każdej kontuzji stawu barkowego ukojenie przynosi odpowiednio dobrany stabilizator. Wykonany jest zazwyczaj ze sztywnego materiału, który właściwie dopasowany, skutecznie usztywnia staw. Ograniczenie naturalnej ruchowości ma ogromne znacznie dla regeneracji nadwyrężonych ścięgien. Ponadto zabezpiecza przed przypadkowym ruchem w płaszczyźnie, w której ból jest wyjątkowo intensywny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stabilizatora barku?

Materiał, z którego wykonana jest orteza barku, powinien być przewiewny. Jest to szczególnie ważne jeśli stabilizator barku będzie używać osoba, która aktywnie uprawia sport.

Ważny jest sposób regulacji i dopasowania. Im ściślej orteza będzie przylegała do ramienia i tułowia, tym lepiej będzie spełniała swoją rolę.

Stabilizator barku występuje w wielu rodzajach, które często dopasowane są do aktywności ruchowej, rodzaju rekonwalescencji po przebytej chorobie albo zakresu rehabilitacji po urazie.

Profilaktyka

Eksperci zalecają stosowanie stabilizatorów barku także profilaktycznie. Podtrzymują one i usztywniają staw, zabezpieczając tym samym przed kontuzją. W wielu wypadkach okazują się skuteczną ochroną, zwłaszcza dla osób, które w przeszłości cierpiały na kłopoty z tym stawem.