Nasze szklo laboratoryjne

W jaki sposób powinno się czyścić szkło laboratoryjne?

Należy mieć świadomość, że czyszczenie szkła laboratoryjnego jest zdecydowanie bardziej istotnym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czyszczenie wspomnianych produktów jest nieodzownym elementem pracy praktycznie w każdym laboratorium. Na co powinien zwrócić szczególną uwagę pracownik laboratoryjny przy wykonywaniu omawianego zadania?

Czyszczenie szczotką i detergentem

Jeżeli szkło laboratoryjne będzie bardzo zabrudzone rekomendowane jest zastosowanie detergentu oraz szczotki. Warto wiedzieć, aby nie używać detergentu, którego rozmiary drobin będą stosunkowo duże i twarde.

W ten prosty sposób może dojść do porysowania szkła. Na koniec konieczne jest bardzo dokładne przepłukanie szkła wodą destylowaną.

Wykorzystanie mieszaniny chromowej

Z kolei zwęglone osady powstałe po różnych reakcjach spalania należy usunąć przy wykorzystaniu mieszaniny chromowej. Należy w tym celu sporządzić roztwór dichromianu potasu, a także wody w stężonym kwasie siarkowym.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czyste szkło nie będzie wymagało długiego odstania z wspomnianą mieszaniną.

Nasze szklo laboratoryjne

Jeżeli natomiast omawiane szkło laboratoryjne będzie bardzo zabrudzone rekomendowane jest pozostawienie mieszaniny chromowej na całą noc.

Godny uwagi jest również fakt, że określone rodzaje osadów mogą wymagać użycia wody królewskiej, kwasu azotowego czy dymiącego kwasu siarkowego.