Praktyczne mieszadło magnetyczne

Nowoczesne mieszadła magnetyczne

Bez wątpienia dobrze wyposażone laboratorium badawcze może zaoferować znacznie szerszy zakres usług, aniżeli ma to miejsce w przypadku laboratoriów zmagających się z niedoborem nowoczesnego sprzętu. Dodatkową zaletą nowoczesnych rozwiązań technologicznych w laboratoriach jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa laborantów. Bez wątpienia jednym z tego rodzaju urządzeń jest mieszadło

Czym jest mieszadło?

Mieszadło magnetyczne to podstawowy element wyposażenia każdego nowoczesnego laboratorium. Jak można się łatwo domyślić, urządzenie to służy do mieszania znajdujących się w naczyniu cieczy. Nie ma większego znaczenia czy ma się do czynienia m.in. z kolbą, czy też ze zlewką. Urządzenie to miesza ciecze wykorzystując do tego pole magnetyczne. Jak jest to możliwe? Odpowiedzi poniżej!

Praktyczne mieszadło magnetyczne

Do prawidłowego działania mieszadła konieczne jest użycie dipolu, czyli fragmentu żelaza, lub stali pokrytego odpowiednią powłoką. Dipol ze względu na materiał wykonania reaguje na wytworzone przez urządzenie zmienne pole magnetycznego, czego konsekwencją jest jego ruch! W praktyce oznacza to, że zmieniający swoje położenie w pojemniku dipol miesza otaczającą go ciecz.

Dwa rodzaje urządzenia

Współcześnie producenci zaoferować mogą i dwa podstawowe rodzaje mieszadła magnetycznego. W pierwszym przypadku ma się do czynienia z urządzeniem, które w wprawia dipol w ruch za pomocą magnesów. Poprzez włączanie się i wyłączanie magnesy zmieniają pole magnetyczne wprawiając dipol w ruch. Drugim, nowocześniejszym rozwiązaniem są urządzenia, które posiadają magnesy wbudowane w blat, który może zmieniać swoje położenie dzięki zamontowanym w nim silniczkom elektrycznym.