Witamina B12- życiodajna witamina, bez której człowiek nie może prawidłowo funkcjonować

Witaminę B12 należy organizmowi dostarczać w miarę regularnie. W przeciwnym wypadku może dojść do groźnych dla zdrowia i życia niedoborów. Ich lekceważenie i bagatelizowanie może skutkować nawrotami uciążliwych dolegliwości. A nawet wielokrotnymi pobytami w szpitalach.

Główne symptomy tego, że naszemu organizmowi zaczyna brakować witaminy B12?

Głównym symptomem medycznym, że w naszym organizmie brakuje witaminy B12 są złe wyniki badań laboratoryjnych. A konkretnie zaniżona liczba czerwonych krwinek. Gdy ich ilość w naszej krwi jest krytyczna -znaczy to, że dopadła nas anemia złośliwa. Po drugie u osoby z deficytem witaminy B12 dochodzi do drżenia mięśni oraz drgawek.

Osoba mająca niedobory witaminy B12 może również cierpieć na zaburzenia równowagi, a także zanik nerwów wzrokowych. Kolejną konsekwencją braku wspomnianej substancji jest a choćby osłabienie pamięci oraz spowolnienie procesów myślowych. Gdy witamina B12 nie jest obecna w naszym krwiobiegu, wtedy człowieka dopadają stany lekowe, obniżony nastrój emocjonalny, a nawet urojenia.

Witamina B12- fizyczne oznaki jej niedoboru

Na początku niedobory witaminy B12 nie są specjalnie widoczne. Człowiekowi, który ma jej za mało, chce się spać, jest ciągle przemęczony i szybko zmieniają mu się humory. Jednak, gdy niedobór owej substancji zaczyna być znaczny, może dojść do omdleń, spłycenia oddechu, problemów z sercem i arytmii. Brak witaminy B12 przepowiada także nienaturalna bladość skóry, kłopoty z utrzymaniem moczu oraz stolca, niedostateczne dotlenienie organizmu- a także zaburzenia snu.

Jak można w szybki sposób uzupełnić te braki witaminowe?

Witamina B12 w nienaturalnej postaci najlepiej przyswaja się w formie zastrzyków. Przy czym, są one z reguły mało przyjemne i bolesne. Mogą po nich wystąpić jakieś skutki uboczne, które należy natychmiastowo zgłosić lekarzowi. Jednak branie witaminy B12 w zastrzykach jest dla chorego korzystniejsze. Nie zawsze jest na tyle czasu, by czekać na efekty zażywania lekarstw czy zmiany diety.