Szkarlatyna – leczenie

Szkarlatyna https://www.aptekagalen.pl/blog/szkarlatyna nazywana inaczej płonicą to zaraźliwa choroba wywoływana przez bakterie z grupy paciorkowców, przenoszona drogą kropelkową, Najłatwiej o zakażenie w przedszkolach i szkołach, gdyż to właśnie dzieci są najbardziej narażone na zachorowanie i właśnie one są często roznosicielami chorobotwórczej bakterii.

Szkarlatyna kiedyś była chorobą zagrażającą życiu, często śmiertelną. Dziś w dobie powszechnego dostępu do antybiotyków, jest zupełnie niegroźna. W przypadku stwierdzenia choroby przez lekarza na podstawie występujących objawów takich jak: wysoka gorączka, ból i silne zaczerwienienie gardła oraz języka i charakterystycznej wysypki, pacjent otrzyma antybiotyk.

Do leczenia szkarlatyny używa się preparatów penicyliny a standardowy czas trwania terapii wynosi około 10 dni. Nie wolno modyfikować zalecanej dawki, ani przerywać samodzielnie podawania leku. Celem takiego leczenia jest powstrzymanie wytwarzania toksyn przez bakterie. Szybkie podanie antybiotyku zapobiega ewentualnym powikłaniom, a także sprawi, iż chory nie będzie zarażał swojego otoczenia. Oprócz antybiotyku, pacjent otrzymuje leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

W większości przypadków leczenie chorego na szkarlatynę odbywa się w domu. Pacjent powinien pozostawać w łóżku, przynajmniej w początkowej fazie leczenia. Należy przyjmować właściwą ilość płynów. Powinno ich być więcej niż zazwyczaj , gdyż pomagają usuwać toksyny z organizmu. Osoba chora a szczególnie dzieci przy chorobach przebiegających z gorączką nie wykazują apetytu, dlatego ważne jest aby podawane posiłki były lekko strawne i wartościowe.