Gdzie znajdziemy naturalne probiotyki?

Probiotyki są niezwykle pożytecznymi mikroorganizmami, które działają korzystnie na cały ludzki organizm. Dlaczego probiotyki są tak ważne do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach i gdzie znajdziemy naturalne probiotyki w produktach spożywczych?

Jak działają naturalne probiotyki?

Probiotyki naturalne działają na podobnej zasadzie jak wyselekcjonowane probiotyki, które dostępne są w aptekach w formie gotowego produktu medycznego. Głównym zadanie bakterii probiotycznych jest przywrócenie i zachowanie równowagi bakteryjnej we florze jelit. Jest to niezwykle ważne bowiem od stanu naszych jelit zależy funkcjonowanie całego organizmu.

Oprócz tego probiotyki neutralizują niekorzystne działanie antybiotyków, których przyjmowanie zaburza naturalną równowagę bakteryjną w jelitach. Przyjmowanie produktów probiotycznych oznacza także wzmocnienie całego układu odpornościowego, dlatego też należy po nie sięgać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

W jakich produktach występują bakterie probiotyczne?

To właśnie okres jesienno-zimowy jest czasem zwiększonej zachorowalności, ale także czasem, w którym z uwagi na brak świeżych warzyw, bardzo często sięgamy po te w formie kiszonek. I bardzo słusznie bowiem to właśnie kiszona kapusta czy ogórki są jednym z najlepszych naturalnych źródeł bakterii probiotycznych.

Równie cennym źródłem naturalnych probiotyków są sfermentowane produkty mleczne, takie jak kwaśne mleko, jogurt naturalny czy kefir. Bogate w bakterie probiotyczne są także wszelkiego rodzaju zakwasy: chlebowy lub buraczany, a także kombucza, czyli herbatka przygotowana ze sfermentowanego grzybka herbacianego.

Naturalne probiotyki dla dzieci

Już od pierwszych dni życia dziecka, każdy rodzic powinien zacząć dbać o prawidłowy rozwój flory bakteryjnej. Dlatego też dzieciom jak najbardziej należy podawać produkty bogate w naturalne probiotyki (zobacz), oczywiście z dostosowaniem do wieku i diety dziecka.

Równowaga drobnoustrojów zamieszkujących organizm małego dziecka jest kluczowa do jego prawidłowego rozwoju.