wyposazenie-gabinetow-lekarskich

O czym należy pamiętać w kontekście wyposażenia gabinetu lekarskiego?

Lekarze coraz częściej decydują się prowadzić prywatną praktykę we własnym gabinecie. Z roku na rok powstaje również coraz więcej przychodni, w których pracują lekarze o różnej specjalizacji. Bez względu na to, czy lekarz prowadzi własną praktykę, czy też zatrudnia się w przychodni, musi mieć do dyspozycji właściwie wyposażony gabinet. O czym należy pamiętać w kontekście wyposażenia gabinetu lekarskiego?

Podstawowe wyposażenie gabinetu

W każdym gabinecie lekarskim musi znajdować się biurko, wygodne krzesło dla lekarza oraz dla pacjenta. W gabinetach, w których przyjmują lekarze pediatrii, powinny znajdować się dwa krzesła – jedno dla dziecka, drugie dla opiekuna. Taborety muszą być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów, które są łatwe w czyszczeniu i dezynfekowaniu. Gabinet lekarski należy wyposażyć w biurko, na którym zmieści się komputer oraz drukarka. Jest to niezbędny sprzęt, który służy dziś do prowadzenia dokumentacji medycznej, drukowania skierowań oraz recept. Podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich obejmuje również:

  • parawan,
  • leżankę lekarską,
  • szafy lekarskie.

Obowiązkowym wyposażeniem każdego gabinetu lekarskiego, a także pielęgniarskiego, są środki ochrony osobistej. W ostatnim czasie szczególną uwagę poświęca się również preparatom do dezynfekcji, które powinny zostać użyte nie tylko przy sprzątaniu pomieszczenia, ale po każdym pacjencie. 

wyposazenie-gabinetow-lekarskich

Specjalistyczny sprzęt do gabinetu lekarskiego

Podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich ma umożliwić korzystanie z pomieszczeń medykom o różnej specjalizacji. Lekarz może bowiem przeprowadzić wywiad z pacjentem, wprowadzić do systemu niezbędne dane, a także wykonać badanie palpacyjne. Niemniej jednak większość gabinetów lekarskich posiada dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie znacznie szerszej diagnostyki. Mowa tutaj chociażby o aparacie USG czy aparacie EKG. Lekarz powinien mieć również możliwość dokonania pomiaru ciśnienia, za pomocą specjalistycznego ciśnieniomierza. W gabinecie chirurga koniecznie zaś musi znaleźć się lampa zabiegowa. Natomiast w gabinecie, który ma służyć zarówno lekarzom, jak i pielęgniarkom, musi znajdować się stanowisko do pobierania krwi. Obowiązkowym elementem wyposażenia są również zestawy do ratowania życia pacjenta. Teoretycznie wystarczająca okazuje się być apteczka, dzięki której można udzielić pierwszej pomocy. W gabinecie lekarskim (przynajmniej jednym w całej przychodni) powinna znaleźć się również lodówka, w której przechowywane będą specjalistyczne leki czy szczepionki. 

Wyposażenie gabinetu dentystycznego

Nieco inaczej wygląda kwestia odpowiedniego wyposażenia gabinetu stomatologicznego. O ile wyposażenie gabinetów lekarskich jest różne w zależności od specjalisty, jaki ma w nich przyjmować, o tyle lekarze stomatolodzy zwykle muszą wyposażyć się w podobny sprzęt. Niezbędny będzie przede wszystkim wygodny taboret oraz fotel dentystyczny, na którym ma zasiąść pacjent. Fotel musi być wyposażony w konsolę z narzędziami, z których podczas pracy korzysta lekarz. Niezbędna będzie również lampa oraz blok spluwaczki. Dodatkowo gabinet musi posiadać osobne pomieszczenie, w którym dokonuje się bieżącej sterylizacji narzędzi dentystycznych. Niezbędny będzie więc także autoklaw czy po prostu sterylizator medyczny. Lekarze stomatolodzy muszą również wyposażyć swój gabinet w liczne akcesoria, które umożliwią bezbolesne leczenie zębów. Mowa tutaj przede wszystkim o mikroskopie zabiegowym, za pomocą którego można przeprowadzić nawet leczenie kanałowe.