Biologia wirusów i schemat rozwoju infekcji wirusowej

Wirusy to niewielkie cząstki wykazujące cechy charakterystyczne zarówno dla żywych organizmów, jak i dla związków chemicznych. Wśród tych pierwszych należy wymienić zdolność namnażania, do tych drugich zaliczyć można umiejętność tworzenia struktur krystalicznych.

Wirusy, budowa


Wirusy są drobnymi strukturami, składającymi się kwasów nukleinowych: DNA lub RNA oraz białkowego płaszcza, nazywanego kapsydem. Ta dość prosta budowa zapewnia im możliwość łatwego wniknięcia do organizmu gospodarza oraz skuteczne namnażanie w jego komórkach. Warto pamiętać o tym, że wirusy nie posiadają zdolności reprodukcji poza wymiennymi komórkami. Dla zachowania cyklu życiowego potrzebny jest inny organizm. Są to zatem tak zwane obligatoryjne pasożyty.

Wirusy, działanie


Wirus po wniknięciu do komórek błon śluzowych człowieka uwalnia swój materiał genetyczny. Integruje on z genomem gospodarza, a następnie dochodzi do jego powielenia. Tworzone są wirusy potomne. W wyniku degradacji komórek gospodarza dochodzi do ich uwolnienia. Zniszczenie tych zainfekowanych komórek prowadzi do powstawania stanów zapalnych, reakcji obronnych organizmu oraz pojawiania się bardzo uciążliwych objawów.

Leczenie infekcji wirusowych


W przebiegu infekcji wirusowych terapia może obejmować zarówno bezpośrednie działanie na przyczynę problemu, a więc komórki wirusa, lub też może polegać na łagodzeniu uciążliwych dolegliwości. W pierwszym wypadku warto stosować lek Groprinosin Forte, który skutecznie podnosi odporność organizmu i pozwala zwalczać chorobę. Preparat Groprinosin Forte zapobiega również kolejnym nawrotom infekcji. Drugie działanie polega na łagodzeniu przykrych objawów poprzez stosowanie tabletek na ból gardła czy syropów na kaszel.