Zaburzenia jelitowe: jak wybrać lek na biegunkę?

We współczesnej farmakologii nie ma cudownej tabletki na rozwolnienie, która działałaby na wszystkich – leczenie biegunki u dorosłych zależy od wielu czynników. Szybkie leczenie biegunki – przyjmowanie leków, które zatrzymują biegunkę (nadmiernie szybkie przemieszczanie się stolca przez jelita) – jest popularne, ale niekoniecznie skuteczne.

Z czego wynika biegunka?

Biegunka jest często konsekwencją chorób przewodu pokarmowego i zaburzeń układu endokrynnego u dorosłych, a nie odrębną, niezależną chorobą. Leczenie tabletkami lub środkami ludowymi może jedynie zaostrzyć przyczynę biegunki, np. wrzodziejące nadżerki przewodu pokarmowego, hemoroidy, zapalenie uchyłków jelita grubego itp.

Leki przeciwbiegunkowe

Lek na biegunkę, tabletki, kapsułki i zawiesiny są zwykle łączone w  w celu uzyskania działania absorbującego wodę i przeciwbiegunkowego. W biegunce spowodowanej w szczególności zatruciem pokarmowym, takie właściwości leków pozwalają na zmniejszenie liczby przyjmowanych leków, a tym samym na zmniejszenie obciążenia narządów przewodu pokarmowego.

W biegunce występują uporczywe, wyraźne objawy:

  • Wypróżnianie się częściej niż 3 razy dziennie;
  • Kłujący ból w dolnym odcinku przewodu pokarmowego;
  • Skurcze jelit;
  • Rozcieńczenie stolca.

Odwodnienie jest również częstą konsekwencją biegunki: poważne odwodnienie zaburza normalny metabolizm, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. W leczeniu biegunki u osób dorosłych często stosuje się tabletki na biegunkę zwęglem aktywowanym, który jest silnym adsorbentem (pochłania wilgoć). 

Tabletki na biegunkę dostępne w tym miejscu.