wapń

Kiedy warto suplementować wapń?

Wapń to bardzo ważny pierwiastek, który w naszym organizmie odpowiada między innymi za prawidłową mineralizację zębów i kości. Jego niedobory mogą skutkować powstawaniem ubytków, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do osteoporozy. Kiedy warto suplementować wapń?

Groźne niedobory wapnia

Wapń w tabletkach rekomendowany jest przede wszystkim osobom, którym grozi niedobór tego pierwiastka. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • seniorach,
  • kobietach przechodzących menopauzę,
  • kobietach w ciąży i karmiących piersią,
  • osobach, których dieta nie dostarcza odpowiednich ilości wapnia.

Preparaty wapnia najlepiej przyswajalne zawierają cytrynian wapnia – eksperci są zdania, że organizm ludzki jest w stanie pobrać największe jego ilości, przez co leki te są najbardziej wartościowe. Niedobory wapnia mogą prowadzić do postawania ubytków zębowych, a także do osteoporozy. 

wapń

Suplementacja wapnia – dla każdego?

Czy każdy pacjent powinien suplementować wapń? Otóż nie do końca, bowiem wapń w formie tabletek zalecany jest przede wszystkim osobom, znajdującym się w grupie ryzyka. Zanim jednak sięgną one po preparaty wapnia, które najlepiej się przyswajają, warto wykonać badania krwi wraz z oznaczeniem poziomu pierwiastka w organizmie. Jak się okazuje, niedobory są bardzo niebezpieczne, jednak nadmiar również może okazać się szkodliwy. Co do zasady, wapnia nie suplementuje się profilaktycznie, a jedynie w przypadkach, gdy istnieją ku temu wskazania medyczne. Czasami wapń suplementują również alergicy, jednak badania nie wykazały, jakoby był on skuteczny w zwalczaniu objawów uczulenia.