żelazo w tabletkach

Żelazo – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Żelazo to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak z czasem mogą pojawić się jego niedobory. Jak zapobiegać takim sytuacjom i jak zmierzyć się z nimi, kiedy niespodziewanie się pojawią? Jakie preparaty żelaza są dostępne na rynku i dla kogo są przeznaczone? Czy warto przyjmować żelazo bez recepty? Czy warto uwzględnić żelazo jako suplement w codziennej diecie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Jakie żelazo w tabletkach wybrać?

Żelazo spełnia bardzo istotną rolę w ludzkim organizmie. Jest to ważny składnik krwinek czerwonych, mięśni i enzymów. Jedna z najczęstszych konsekwencji niedoboru żelaza to niedokrwistość, w przypadku której pierwszą linią pomocy jest doustna suplementacja. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających żelazo. Jakie żelazo w tabletkach wybrać? Poniżej przedstawiona została lista przykładowych produktów, dostępnych bez recepty (sprawdź tutaj).

  • Ascofer,
  • ActiFerol Fe,
  • Biofer,
  • Chela-Ferr Forte,
  • Floradix,
  • SiderAL,
  • oraz Szelazo+SR.

Lista uwzględnia głównie suplementy żelaza, jednak znalazło się w niej także żelazo bez recepty o statusie leku – Ascofer, który zawiera 200 mg glukonianu żelaza

Czy warto przyjmować żelazo bez recepty?

Stosowanie preparatów zawierających żelazo warto rozważyć w sytuacji, kiedy nie jest możliwe dostarczenie jego właściwych ilości w diecie. W wielu aptekach dostępne jest żelazo bez recepty, jednak przed jego zakupem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże w ustaleniu konkretnej dawki żelaza w tabletkach. Nieprawidłowa ilość tego pierwiastka może bowiem doprowadzić do nadmiaru żelaza w organizmie.

Żelazo jako suplement diety

Zdarzają się sytuacje, w których należy zacząć przyjmować żelazo jako dodatkową formę suplementacji. Jedną z takich sytuacji jest np. zapobieganie i leczenie niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza – sytuacja taka może być wywołana zbyt obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, urazami lub zabiegami operacyjnymi. Inny przypadek, w którym należy rozważyć suplementację żelazem, to występowanie tak zwanych stanów zwiększonego zapotrzebowania – są to między innymi: ciąża, karmienie piersią, czy też etap intensywnego wzrostu. Dodatkowa ilość żelaza w postaci suplementu przyda się również podczas zaburzeń wchłaniania żelaza – czyli np. w czasie uporczywych biegunek lub wśród osób zmagających się z zespołem złego wchłaniania. Żelazo jako suplement powinny przyjmować również te osoby, u których ilość tego pierwiastka w diecie nie jest wystarczająca.