test owulacyjny

Kiedy warto stosować test owulacyjny?

Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli zdrowia, sprawdzania skuteczności zabiegów, ale także (często głównie) przy planowaniu powiększenia rodziny. Od pewnego czasu popularne są testy płodności, zwane też testami owulacyjnymi, dostępne bez recepty w aptekach. Istnieją testy oparte na analizie próbek moczu – paskowe, przepływowe i płytkowe oraz tzw. Test owulacyjny ze śliny. Co może wpływać na wyniki testów płodności, ile kosztują testy owulacyjne i jak analizować wyniki testów owulacyjnych w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Kiedy warto stosować test?

Te same rodzaje testów płodności działają w ten sam sposób. Należy jednak uważnie przeczytać dołączoną ulotkę przed każdym użyciem, ponieważ szczegóły mogą się różnić w zależności od modelu. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, najlepiej wykonywać pomiary LH o tej samej porze dnia. Nie zaleca się pobierania próbki moczu zaraz po przebudzeniu, ponieważ jest on skoncentrowany i może prowadzić do fałszywych wyników. Dobrze jest też nie pić płynów przez 2 godziny przed badaniem. Najbardziej prawdopodobny czas na poczęcie to owulacja lub owulacja. Chwilę wcześniej następuje nagły wzrost poziomu hormonu LH. Od tego momentu owulacja następuje zwykle w ciągu około 24-36 godzin. To najlepszy czas na zapłodnienie.

Jak prawidłowo wykonać test?

Jest to w pełni profesjonalny test paskowy do diagnostyki domowej, wykrywający tzw. Skok LH, nagły wzrost stężenia hormonu luteinizującego w moczu kobiety tuż przed owulacją, wyznacza idealny moment poczęcia w całym cyklu miesiączkowym kobiety. Po pozytywnym teście możemy wykorzystać kolejne 24-36 godzin na starania o nasze dziecko, ponieważ jest to nasza największa szansa na zapłodnienie. Sam test jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy, że pobierzemy próbkę moczu do suchego i czystego pojemnika i zanurzymy w nim pasek testowy. Wynik otrzymujemy po 5 minutach. Jednak ledwo mamy czas na ich przeczytanie, najlepiej w ciągu minuty, bo wtedy stają się niewiarygodne. Do analizy nie wykorzystujemy pierwszego porannego moczu. Na 2 godziny przed badaniem nie należy pić żadnych płynów. W kolejnych dniach, które zostaną uznane za najbardziej odpowiednie do codziennych badań, poziom LH w organizmie kobiety będzie wzrastał. Test pokaże wynik pozytywny, gdy zostanie osiągnięte stężenie progowe wymagane do owulacji i owulacji. To sygnał, że organizm kobiety wkrótce uwolni komórkę jajową gotową do zapłodnienia. W takim przypadku zaleca się odbycie stosunku w ciągu od 12 do 36 godzin. Testy owulacyjne znajdziesz na: https://sanbello.pl/ciaza-i-macierzynstwo/testy-owulacyjne.

kobieta u lekarza

Kiedy wykonać test?

Aby jak najdokładniej określić moment owulacji, warto codziennie, przynajmniej przez kilka dni, wykonywać test owulacyjny. Najlepiej ustawić stałą godzinę testu i wykonywać go codziennie o tej porze. Nie należy wykonywać testu owulacyjnego rano i nie zaleca się używania pierwszego porannego moczu do badania. Jest silnie skoncentrowany i może dawać wyniki fałszywie dodatnie. Każdy kolejny sius będzie wystarczający i warto wypić niewielką ilość płynu na około 1-2 godziny przed badaniem. Dlaczego? Nadmierne spożycie płynów prowadzi do powstawania większej ilości moczu, który rozcieńcza ilość hormonu LH.