stabilizatory na staw skokowy

Stabilizator na staw skokowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Staw skokowy jest szczególnie narażony na kontuzję, zwłaszcza u osób, które są nieco bardziej aktywne fizycznie. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, konieczne będzie zastosowanie stabilizatora podczas okresu trwania rekonwalescencji. Jego użytkowanie jest wtedy niezbędne, gdyż pozwoli nam to na szybkie i skuteczne odzyskanie pełnego zakresu ruchu w uszkodzonym stawie, a także zwiększy zakres ruchu, dzięki czemu po wygojeniu nie zostanie nam bardzo widoczna blizna.

Rodzaje stabilizatorów kostki

Stabilizatory na staw skokowy z https://www.orteo.pl/ortezy-kostki-i-stopy są używane w różnych wypadkach, w związku z czym wyróżniamy kilka konkretnych rodzai tego typu przedmiotów. Są to między innymi:

  • stabilizatory bezszwowe
  • stabilizatory neoprenowe
  • stabilizatory siatkowe


Bezszwowe stabilizatory wykonane są z rozciągliwego i elastycznego materiału, który nie ogranicza ruch. Najczęściej dostaniemy je w postaci opaski. Neoprenowe zadbają o wentylację naszej stopy, gdyż mają one małe otwory. Z kolei stabilizator siatkowy zapewni kontuzjowanej osobie świetny dopływ powietrza do skóry, ponieważ powstaje on z siateczkowanego materiału.

Jakie funkcje powinien spełniać dobry stabilizator stawu skokowego?

stabilizatory na staw skokowy

Przede wszystkim ma on za zadanie uniemożliwić niekontrolowany ruch kontuzjowanej kostki, pomóc nam w szybszym powrocie do sprawności oraz ograniczyć szkodliwy zakres ruchu w kostce (bierny i czynny). Oprócz tego odgrywa on ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu podczas trwania rekonwalescencji.

Stabilizator czy orteza — który wybrać?

Oba przedmioty zaliczane są do produktów, które mają za zadanie zarówno ochronić, jak i stabilizować uszkodzony staw. Jednakże możemy zauważyć między nimi istotne różnice. Orteza koryguje staw i zapewnia mu bardzo mocne usztywnienie. Natomiast stabilizator odpowiada za pomoc w prawidłowej rehabilitacji.

Jak dobrać odpowiedni stabilizator stawu skokowego?

Nie powinniśmy działać w tym celu na własną rękę, ponieważ źle dobrany stabilizator wpłynie niekorzystnie na naszą kontuzjowaną kostkę. Musi być on dobrze dopasowany, a siła ucisku nie może być zbyt duża. W tym celu warto udać się do specjalisty.

Jak długo powinniśmy go nosić?

Duży wpływ na ilość czasu, jaką powinniśmy stosować stabilizatory stawu skokowego, ma rodzaj urazu, do którego doszło. Może to trwać, począwszy od kilku dni, aż po kilkanaście miesięcy, jeśli uraz jest bardzo poważny. Przeważnie w pierwszym tygodniu powinniśmy nosić go do dwóch godzin, a w drugim oraz trzecim tygodniu ilość godzin zostaje zwiększona. Wszelkie decyzje dotyczące użytkowania stabilizatora powinniśmy konsultować z lekarzem ortopedą, który dobierał nam stabilizator.

Podsumowanie

Stabilizatory na staw skokowy są przeznaczone dla osób będących w trakcie rehabilitacji. Istnieje ich kilka rodzai i każdy z nich ma inne przeznaczenie, dlatego powinien on zostać indywidualnie dobry do naszych potrzeb przez specjalistę. Dzięki prawidłowemu stosowaniu stabilizatora szybciej wrócimy do sprawności fizycznej.