pulsoksymetr

Pulsoksymetr – jakie są jego rodzaje?

Dbałość o zdrowie jest priorytetem coraz większej liczby osób. Nic więc dziwnego, że pulsoksymetr robi się coraz popularniejszy. To niewielkie urządzenie pozwala na pomiar tętna i saturacji w prosty i przystępny sposób. Jak się okazuje, występuje w różnych rodzajach. Czym się wyróżniają i który warto wybrać?

Pulsoksymetr – jak działa?

Zadaniem tego drobnego urządzenia jest pomiar saturacji (SpO2), czyli niczego innego, jak nasycenia krwi tlenem. Jak dokładnie dokonuje tego pomiaru? Wszystko dzięki zjawisku pulsoksymetrii, czyli emitowania światła podczerwonego i czerwonego o różnych, przeplatających się częstotliwościach.

W zależności od tego, czy krew (a w zasadzie hemoglobina) niesie ze sobą tlen, czy nie, odpowiada na inną długość fali. W ten sposób określane jest nasycenie krwi, które następnie podawane jest w łatwych do odczytania procentach. 

Jakie rodzaje wyróżniamy?

Choć wiele osób kojarzy pulsoksymetr tylko w jednej wersji, jest ich znacznie więcej. Czym się różnią i kiedy warto się w nie zaopatrzyć?

pulsoksymetr
  • Pulsoksymetr napalcowy – to opcja klasyczna, która, jak sama nazwa wskazuje, zakładana jest na palec pacjenta. Jest to proste, niewielkie urządzenie, które może być używane w każdych warunkach. Ta uniwersalność sprawia, że jest to wersja najpopularniejsza.
  • Pulsoksymetr stacjonarny – najczęściej też zakładany na palec, posiada jednak dodatkowe możliwości. Główną z nich jest możliwość stałego monitorowania saturacji krwi i zdolność to alarmowania o nagłym spadku tlenu.
  • Pulsoksymetr nadgarstkowy – coraz popularniejsza opcja, a wszystko to przez to, że aplikowana jest w ramach zegarków i opasek SMART. W ten sposób jest to dodatek do wielofunkcyjnego urządzenia.

Istnieją też opcje dla najmłodszych, które pozwalają mierzyć saturację krwi poprzez założenie na udo lub stopę. Jak widać, pulsoksymetr to jest coraz popularniejsze urządzenie. Świetnie sprawdzi się u każdego, kto ma problemy z układem oddechowym i pragnie zadbać o swoje zdrowie.