Warto dbać o układ moczowy

Układ moczowy to bardzo ważny element organizmu. Nerki, pęcherz moczowy, moczowody warto zachowywać w jak najlepszym stanie. Wraz z moczem bowiem człowiek wydala szereg toksyn i elementów, które są w organizmie zbędne, a często bardzo szkodliwe. Jak dbać o układ moczowy i zachować go na lata w świetnym stanie?

Odpowiedni poziom płynów to podstawa

Nie każdy wie, że człowiek dorosły powinien wypijać w ciągu doby co najmniej 2 litry płynów, najlepiej więcej niż 2,5 litra. Taka ilość płynów pobudza układ moczowy do pracy i ułatwia wydalanie z moczem tego, co w organizmie jest niepotrzebne. Nigdy nie wolno dopuszczać do odwodnienia organizmu. Jeśli chodzi zaś o same płyny, dla zachowania dobrego stanu zdrowia, muszą to być płyny dobrej jakości. Woda butelkowana, a nie z kranu, soki, kompoty, herbaty. Wszystkie soki czy kompoty powinny być przygotowywane na bazie wody przegotowanej.

Objawów nie warto bagatelizować

Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu moczowego, takie jak ból, krwiomocz, pieczenie podczas oddawania moczu, powinny skłaniać do natychmiastowej diagnostyki i poddania się koniecznemu leczeniu. Osoby cierpiące na schorzenia układu moczowego, powinny też pamiętać o regularnym badaniu moczu, wykonywaniu usg nerek i całej jamy brzusznej oraz zażywaniu koniecznych leków. Leczenie można też wspomagać preparatami naturalnymi. Zioła moczopędne, bo o nich mowa, w znaczący sposób poprawiają stan układu moczowego. Posiadają często właściwości bakteriobójcze, pomagają więc zwalczać bakterie, które pojawiły się w układzie moczowym.

Zioła moczopędne można kupić lub zebrać za darmo

W każdym sklepie zielarskim i w niejednej aptece dostępne są zioła moczopędne w różnej formie. Nie trzeba jednak polegać wyłącznie na nich. Zioła moczopędne (https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/drogi-moczowe/ziola-moczopedne-by-wspomoc-leczenie-dolegliwosci.html), można także zbierać, suszyć i z suszu przygotowywać herbaty, napary czy odwary. Wiele z tych ziół to pospolite rośliny. Przykładem jest tu choćby pokrzywa, mniszek lekarski, a także czarny bez. Świetnie sprawdzają się też herbaty z liści brzozy, a także z innych ziół.

Decydując się na wspomaganie układu moczowego piciem herbatek moczopędnych i zażywaniem leków o tym działaniu, nie można zapominać o tym, by pić nieco więcej płynów, bowiem bardzo szybko zmieniać będzie się ich poziom w organizmie. Zioła moczopędne, a także leki moczopędne, potrafią znacznie przyspieszyć działanie nerek. Brak picia odpowiedniej ilości płynów, szczególnie przy wysokiej temperaturze powietrza, może więc szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu i problemów z tym związanych.

Regularnie i mądrze dbając o układ moczowy, działamy dla własnych korzyści i dla zachowania swojego zdrowia.