Odświeżacz do ust dla osób cierpiących na halitozę

Nieprzyjemny zapach z ust to problem, którego nie należy lekceważyć. Nieleczony może doprowadzić do obniżenia samooceny, a także wycofania się z życia towarzyskiego. Żeby pozbyć się dolegliwości, należy udać się do lekarza w celu zlokalizowania źródła problemu. Warto również sięgnąć po preparaty do odświeżania ust.

Czym jest halitoza i jakie są przyczyny dolegliwości

Nieprzyjemny zapach z ust określany jest w medycynie mianem halitozy. Problem ten dotyka wielu osób, a źródła jego występowania najczęściej należy szukać w zdrowiu jamy ustnej. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje halitozy:

  • rzeczywista,
  • pseudohalitoza,
  • halitofobia.

W pierwszym przypadku u pacjenta rzeczywiście występuje nieświeży oddech. Pseudohalitoza to przekonanie o występowaniu patologicznych zmian w jamie ustnej pomimo ich  braku. Trzeci rodzaj to zaburzenia psychiczne objawiające się pojawianiem się skrajnego lęku przed nieświeżym oddechem. Najczęściej halitoza wywoływana jest przez próchnicę, choroby przyzębia, stany zapalne błon śluzowych, a także przez duże ilości płytki nazębnej. W maskowaniu nieprzyjemnego zapachu pomóc może odświeżacz do ust dostępny w aptekach. 

Rodzaje odświeżaczy do ust

W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów różniących się między sobą marką producenta, składem oraz skutecznością działania. Najchętniej wybierany przez osoby cierpiące na halitozę jest odświeżacz do ust w sprayu. To produkt wygodny w stosowaniu, który stanowi znakomitą alternatywę dla gumy do żucia. Zastosowanie takiego odświeżacza pozwala natychmiast pozbyć się nieświeżego oddechu, dlatego sprawdza się podczas spotkań biznesowych lub towarzyskich, gdy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów.

Wybierając odświeżacz oddechu, warto zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Niektórzy producenci oferują preparaty zawierające dużą ilość alkoholu. Chociaż alkohol wykazuje działanie dezynfekujące i skutecznie zabija bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech, może powodować podrażnienie i wysuszenie błon śluzowych. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po produkty na bazie olejku eukaliptusowego lub olejku z mięty pieprzowej, które wykazują zdecydowanie łagodniejsze działanie. Niektóre odświeżacze dodatkowo zawierają chlorcheksydynę, substancję o działaniu antybakteryjnym. Niewielkie gabaryty pozwalają mieć pojemnik zawsze przy sobie i stosować w razie konieczności. Należy pamiętać, że nieświeży oddech jest najczęściej skutkiem, a nie źródłem problemów, dlatego o występujących dolegliwościach trzeba porozmawiać z lekarzem.