orteza na kolano

Stabilizator na kolano – zastosowanie, dla kogo i rodzaje

Osoby uprawiające sporty albo będące aktywnymi fizycznie są bardziej narażone na kontuzję kończyn. Częstym problemem sportowców są urazy kolana, przez co codzienne funkcjonowanie przysparza problemów. Problemy z kolanami mogą zdarzyć się każdemu na co dzień. Pomocne w rozwiązaniu bólu kolan okazują się ortezy na kolana, dzięki którym leczenie będzie skuteczniejsze. W tym artykule podpowiemy o zastosowaniach i rodzajach stabilizatorów na kolano.

Czym jest orteza na kolano i dla kogo?

U osób starszych czy aktywnych fizycznych często dochodzi do problemów z poruszaniem się, orteza na kolano ma za zadanie usztywnić staw i ułatwić poruszanie się. To inaczej stabilizator na kolano, którego głównym zadaniem jest ustabilizowanie kolana, usztywnienie i odciążenie go. Niezależnie od rodzaju urazu jest jedną z metod rehabilitacji. Dobrze dobrana orteza na kolano poprawia znacznie komfort poruszania się, stabilizuje i zabezpiecza całą kończynę przed pogłębieniem się problemów z kolanami.

Po stabilizatory do kolan najczęściej sięgają osoby, które odczuwają ból kolan, doznały kontuzji i te, które chcą jej zapobiec. Są pomocne przy stłuczeniach, złamaniach czy zwichnięciach. Stabilizator na kolano pełni funkcję medyczną, dzięki czemu powrót do całkowitej sprawności będzie znacznie efektywniejszy i szybszy.

orteza na kolano

Rodzaje stabilizatorów na kolano

Występuje parę rodzajów stabilizatorów na kolano, wyróżnia się między innymi:

  • sztywny i półsztywny
  • elastyczny – czasami ze specjalnymi otworami na rzepkę
  • ogrzewające, rozgrzewające opaski

Niezależnie od rodzaju urazu kolana, każda z wymienionych wyżej ortez odpowiednio dopasowuje się do kształtu kończyny, dobrze stabilizuje i podtrzymuje kolano. Ortezy na kolano są przystosowane do noszenia na prawej, jak i lewej nodze. Dobrze dopasowane stabilizatory nie powodują większych problemów z poruszaniem kolanem, wręcz przeciwnie, zapobiegają gwałtownym i szkodliwym ruchom, szczególnie w przypadku sztywnych stabilizatorów.