piszczenie w uszach

Dlaczego moje uszy piszczą? Przyczyny i rozwiązania problemu strasznego piszczenia w uszach!

Piszczenie w uszach jest częstym zjawiskiem i nie jest to coś, czym należy się martwić. Wiele osób tego doświadcza, zwłaszcza gdy pogoda staje się chłodniejsza lub poziom wilgotności jest wysoki. Piszczące uszy są często bolesne i denerwujące. Odgłosy, które brzmią jak świerszcz, mogą być bardzo przeszkadzające, gdy próbujesz spać, skoncentrować się na czymś lub rozmawiać z kimś. Ogólnie rzecz biorąc, wosk uszny jest produkowany przez uszy, aby chronić je przed kurzem i innymi obcymi cząstkami. Istnieją jednak pewne warunki, w których produkcja wosku usznego wzrasta, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się wosku usznego wewnątrz kanału słuchowego. Ten nadmiar woskowiny zaczyna wtedy piszczeć, ponieważ ociera się o inne części ucha wewnętrznego.

Jakie są przyczyny piszczenia w uszach?

Ludzie, którzy doświadczają nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach lub których uszy są podatne na gromadzenie się woskowiny, są bardziej narażeni na pisk w uszach. Woskowina jest produkowana przez organizm, aby utrzymać przewód słuchowy w czystości i nawilżeniu, ale niektórzy ludzie produkują jej więcej niż jest to potrzebne. Poniżej wymieniono niektóre z powszechnych przyczyn nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uchu i piskliwych uszu. 

  • Suche środowisko – Osoby, które spędzają dużo czasu w suchym środowisku, takie jak ludzie, którzy pracują w biurach lub dużo latają, są bardziej narażone na pisk uszu. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wewnątrz samolotu jest bardzo suche, co powoduje, że kanał słuchowy kurczy się, a woskowina uszna staje się grubsza. Utrudnia to wydostanie się woskowiny z kanału słuchowego. 
  • Ekspozycja na wodę – Zanurzenie głowy w wodzie zwiększa produkcję woskowiny w uchu. Kiedy jesteś w wodzie, twoje ciało próbuje zapobiec przedostaniu się wody do uszu. W tym celu zwiększa się produkcja woskowiny usznej.
  • Przekłuwanie uszu – Osoby, które mają przekłute uszy lub które niedawno przekłuły uszy, są bardziej narażone na gromadzenie się woskowiny. Dzieje się tak dlatego, że w bańce ucha i skórze znajdują się małe otwory, przez które woskowina może wypływać. Kiedy jednak uszy są przekłute, woskowina nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. 
  • Bakterie lub grzyby w uszach – Może to być spowodowane infekcją w uszach lub nadmiernym używaniem patyczków do uszu. Gromadzenie się woskowiny w uszach z powodu bakterii lub grzybów jest rzadkie, ale może wystąpić, jeśli ucho nie jest odpowiednio czyszczone.

Więcej o przyczynach i o tym, o czym może świadczyć piszczenie w uszach na blogu LekiNatury.

Jak powstrzymać piszczenie w uszach?

Jeśli twoje uszy piszczą, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie przyczyny. Po zidentyfikowaniu przyczyny możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć gromadzenie się woskowiny w uszach i zapobiec piskom w uszach. 

Porady jak zmniejszyć gromadzenie się woskowiny w uszach

  • Utrzymuj regularną rutynę czyszczenia – Regularnie czyść uszy miękką szczoteczką do czyszczenia uszu lub wacikiem. Możesz również użyć komercyjnego środka do czyszczenia uszu. 
  • Bądź nawodniony – Picie dużej ilości wody może pomóc w zmniejszeniu gromadzenia się woskowiny w uszach. 
  • Unikaj używania patyczków do uszu – Jeśli musisz używać patyczków, staraj się ograniczyć ich użycie do minimum.