ciśnieniomierz

Ciśnienie krwi — co to właściwie jest?

Serce to chyba najważniejszy mięsień ludzkiego organizmu. Serce pompuje bogatą w tlen krew przez sieć tętnic i żył do całego ciała. To, co zwykle nazywamy „ciśnieniem krwi”, to pomiar, który się wykonuje, gdy lewa komora serca kurczy się wypychając krew do tętnic. Ciśnienie krwi to siła, jaką krew wywiera na naczynia krwionośne organizmu.

Jak mierzy się ciśnienie krwi ciśnieniomierzem?


Zanim przyjrzymy się liczbom, które określają ciśnienie krwi, należy wiedzieć, jak działa ciśnieniomierz. Przez wiele lat ciśnienie mogła zmierzyć tylko wykwalifikowana pielęgniarka lub lekarz ręcznym aparatem do mierzenia ciśnienia krwi.

Po umieszczeniu mankietu na ramieniu pacjenta i ułożeniu stetoskopu po wewnętrznej stronie łokcia nadmuchuje się mankiet i ściska przepływ krwi do tętnicy, powodując uniesienie się igły w ciśnieniomierzu. Gdy nacisk na mankiet stopniowo się zmniejsza, krew zaczyna ponownie płynąć przez tętnicę, a pielęgniarka słyszała przepływ krwi w postaci pulsu przez stetoskop.

Te ręczne ciśnieniomierze są nadal używane, ale stopniowo wypierane przez automatyczne ciśnieniomierze. Elektryczne aparaty do mierzenia ciśnienia są przystosowane do domowego użytku. Pozwalają na samodzielne mierzenie ciśnienia, przyczyniając się w ten sposób do lepszej kontroli zdrowia.

Odczyt ciśnienia krwi składa się z dwóch liczb:

  • Skurczowe, które jest miarą nacisku, jaki krew wywiera na ściany tętnicy, gdy bije serce.
    Rozkurczowe ciśnienie krwi jest miarą ciśnienia, jakie twoja krew wywiera na ściany tętnic, podczas gdy serce jest w spoczynku między uderzeniami.
  • Ciśnienie krwi nie jest wartością statyczną i niezmienną, ale jest zakresem, który zwykle zmienia się w ciągu dnia i może na niego wpływać stres, leki, kofeina, aktywność fizyczna czy nikotyna.

Po co mierzyć ciśnienie krwi?

ciśnieniomierz


Warto znać swoje ciśnienie krwi. Jeśli ciśnienie skurczowe jest powyżej 140 mm Hg (milimetry słupa rtęci), mówi się o wysokim ciśnieniu krwi. Ciśnienie krwi rozkurczowe jest zbyt wysokie, jeśli przekracza 90 mm Hg.

Nadciśnienie jest związane z wieloma schorzeniami, takimi jak miażdżyca, niewydolność serca, zakrzepy krwi w sercu, udar i uszkodzenie nerek. Nieleczone nadciśnienie może uszkodzić serce i naczynia krwionośne. Osoby z nadciśnieniem zwykle mogą kontrolować chorobę za pomocą leków oraz zmian w diecie i stylu życia.