wyposażenie laboratorium

Wyposażenie laboratorium mikrobiologicznego

Mikrobiologia to dział, który w dużej mierze zajmuje się bateriami oraz wirusami. To właśnie tu można wyhodować bakterie, ale znacznie częściej robi się to w celu ustalenia jakości produktu czy też stanu zdrowia danej osoby niż tylko dla zabawy. Trzeba jednak przyznać, że dział ten jest wyjątkowo ciekawy i obfituje w całą masę działań, które przekładają się nie tylko na wyniki, które można wpisać w arkusz, ale też coś, co można fizycznie zobaczyć. 

Jakie wyposażenie laboratoryjne stosuje się w mikrobiologii?

wyposażenie laboratorium

Mikrobiologia, mimo że nie posługuje się takimi maszynami, jak spektrofotometr to jednak jest nie mniej zjawiskowa. Bardzo często wykorzystuje się wyposażenie laboratoryjne w postaci szalki Petriego, które stanowi podstawę dla wylania pożywki. Najczęściej jest nią agar. Posiew wykonuje się również z wykorzystaniem ezy, która służy do pobierania bakterii np. z probówki czy też innego ich źródła. Hodowanie bakterii odbywa się także z wykorzystaniem palnika, którego płomień ma usunąć pozostałości bakterii z ezy po wykonanym posiewie.

Hodowla bakterii co dalej?

Wyposażenie laboratoryjne to nie jedyna rzecz potrzebna w hodowli bakterii. Nie mniej liczy się również dokładność pracy laboranta, a także jeszcze jedna ważna rzecz, mianowicie czas. W mikrobiologii zwłaszcza w procesie hodowania bakterii liczy się czas. Jest on niezbędny, by kolonia bakterii miała czas wyrosnąć, oczywiście w odpowiedniej, zazwyczaj nieco wyższej temperaturze. Po dobie lub też kilku pojawi się na szalce kolonia bakterii, którą potem można zbadać pod mikroskopem.